Fighters Food

Collapse
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • shine11
    Up and Comer
    Interim Champion - 1-100 posts
    • Oct 2009
    • 54
    • 2
    • 0
    • 9,620

    #1

    Fighters Food

    Would any of you guys use this supplement after training. I am very paranoid about using supplements but i want my body to recover faster after training and fights http://www.nutrabolics.com/products/fightersfood.html
  • karategan
    Worst. Haircut. EVER.
    Interim Champion - 1-100 posts
    • Apr 2010
    • 38
    • 8
    • 0
    • 6,197

    #2
    I would use it if I had it but I wouldn't spend money on it. Over $100 for just 1 tub of it? Rip off. If you want to supplement, just get some whey protein. Got a 2 lb tub of 27 scoops (130 cals each one, 26g protein) for only $13.

    Comment

    • dustinr.waters
      Amateur
      Interim Champion - 1-100 posts
      • Dec 2006
      • 26
      • 0
      • 0
      • 6,100

      #3
      quality supplement.

      Comment

      • Earl-Hickey
        Banned
        Franchise Champion - 20,000+ posts
        • Nov 2009
        • 29031
        • 2,832
        • 1,384
        • 297,750

        #4
        why does no-one in this thread have more than 50 posts?

        Comment

        • BrooklynBomber
          Banned
          Franchise Champion - 20,000+ posts
          • Oct 2004
          • 28365
          • 1,563
          • 1,544
          • 44,979

          #5
          Just read the contents and it looks like a watered down version of Biotest's Superfood. Which is also an overpriced supplement.

          Comment

          • -The Glove-
            Banned
            Super Champion - 5,000-10,000 posts
            • Dec 2009
            • 8008
            • 328
            • 76
            • 18,685

            #6
            Originally posted by karategan
            I would use it if I had it but I wouldn't spend money on it. Over $100 for just 1 tub of it? Rip off. If you want to supplement, just get some whey protein. Got a 2 lb tub of 27 scoops (130 cals each one, 26g protein) for only $13.
            Where'd you get the $100 figure from? We used to sell this in my store for around 40 bucks.

            Comment

            Working...
            TOP