Advertisement
Advertisement
Boxingscene.com

2010 Russian Nationals: Prelim and QF Results, More

By Alexey Sukachev

The Russian national amateur championships is right under way in St. Petersburg, known as “The Northern Palmira”. 2010 Russian nationals started on Thursday, Sep. 16, with a grand opening while competitions themselves began one day later. Visiting the opening and the first day of the tournament was a handful of legendary Russian and Soviet veterans, including Oleg Saitov (1996 and 2000 Olympic champion), Alexander Lebzyak (2000 Olympic, 1997 world and 1998/2000 Euro champion), Vyacheslav Yanovskiy (1988 Olympic champion), Shamil Sabirov (1980 Olympic and 1979 Euro champion), Valerian Sokolov (1968 Olympic champion and 4-time Soviet champion), Ayrat Hamatov (1989/1990 world champion), Yuri Arbachakov (1989 Euro/World and WBC flyweight champion), Nikolay Valuev (two-time WBA heavyweight champion) and lots of other notable people.

The nationals is the biggest and most important Russian amateur competition. However, this time two of the most prominent Russian boxers are absent and aren’t taking part in the tournament. Well-known heavyweight and super heavyweight Roman Romanchuk was forced to withdraw – officially to unspecified stomach problems. “Roman feels himself really bad”, said his head coach Marc Meltzer. “Looks like a food poisoning. He should stay in bed so that no fights are permitted for him right now”. Romanchuk, known for his extreme knockout power, was scheduled to appear in the ring for the first time since the infamous and bizarre accident in Vladivostok, 2008. In a nationwide discussed controversy, Roman was dubiously accused of heavily injuring a man (who later passed away in a hospital) with a pistol while on his way out of a night club. Romanchuk served 14 months under examination before being freed.

Alexey Tishchenko, Russia’s most accomplished boxer in history (2004/2008 Olympic, 2005 World, 2006 Euro champion), was also forced to miss the championship. “I injured my back, got problems with the spine. I missed too much after Summer Olympics so that my organism was unprepared for such a workload. I’m ready to fight for my spot in 2012 Summer Olympics in London. I’ll have another chance on 2011 Russian championship and I’m not here to miss it. My goal is to become 3-time Olympic champion still motivates me greatly”, wrote Tishchenko in his blog.

Results
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Light Flyweight (49 kg)
1st stage (18.09)

Valentin Chebochakov (Novosibirsk, 1991) – Alexander Danilov (Cheboksary, 1985) – 6:1
Anatoly Sevostianov (Chelyabinsk, 1989) – Danil Tatur (Togliatty, 1991) – 9:1
Belik Galanov (Moscow, 1989) – Artiom Ivaschenko (Petrozavodsk, 1990) – 6:3
Nikita Tomilov (St. Petersburg, 1989) – Yegor Gulyaev (Yakutsk, 1991) – 7:0
Muhammad Shekhov (Velikiye Luki, 1982) – Timur Fazulov (Ufa) – 4:0
Rasul Dzhaaev (Izluchinsk, 1991) – Magomed Ibiev (Makhachkala, 1991) – 4:0
Alexander Samoilov (Komsomolsk-na-Amure, 1987) – Alexander Kuznetsov (Mezhdurechensk, 1990) – 6:2
Andrey Kozlov (Tambov, 1987) – Ilya Aulov (Ryazan, 1990) – 10:1
Radik Sharafutdinov (Togliatty, 1990) – Andrey Potiomkin (Dimitrovograd, 1989) – 12:6
Radik Zagitov (Ufa, 1987) – Alexander Balog (Urgaza, 1989) - 1:0

2nd stage (20.09)
David Ayrapetyan (Stavropolskiy, 1983) – Azer Gurbanov (Kemerovo, 1987) – 7:0
Ovik Oganesyan (Naro-Fominsk, 1992) – Ramazan Razakov (Moscow, 1990) – 9:0
Dmitry Artiomkin (Serpukhov, 1989) – Aytugan Kunzuvakov (Ufa, 1991) – 9:0
Anatoly Sevostyanov – Valentin Chebochakov – 3:2
Belik Galanov – Nikita Tomilov – 12:1
Muhammad Shekov – Rasul Dzhaaev – 6:3
Alexander Samoylov – Andrey Kozlov – 6:0
Radik Zagitov – Radik Sharafutdinov – 5:0

Quarterfinals (21.09)
1. David Ayrapetyan – Ovik Oganesyan – 12:1
2. Dmitry Artiomkin – Anatoly Sevastianov – 2(+):2(-)
3. Belik Galanov – Muhammad Shekhov – 12:0
4. Alexander Samoylov – Radik Zagitov – 6:0
---------------------------------------------------------------------------------------
Flyweight (52 kg)
1st stage (18.09)

Georgiy Balakshin (Sakha, 1980) – Sergey Mongush (Murmansk, 1991) – 7:0
Vladimir Gubaidullin (Novotroitsk, 1987) – Ibragim Ashabov (Grozny, 1989) – 10:4
Alexander Nikitin (Cheboskary, 1988) – Chingiz Natyrov (Elista, 1992) – TKO 2
Yevgeniy Yefremov (Chelyabinsk, 1988) – Omak Dongak (Krasnoyarsk, 1988) – 3:0
Alikhan Avtorkhanov (Gudermes, 1990) – Yevgeniy Gusev (Moscow, 1985) – 8:3
Grigoriy Nikolaychuk (Tyumen, 1991) – Alexey Trifonov (Dimitrovograd, 1987) – 5:1
Artur Gamidullaev (Nefteyugansk, 1990) – Kamron Kasimov (Ufa, 1985) – 4:1
Vladimir Nikitin (Komi, 1990) – Sergey Sokolov (Ryazan, 1987) – RTD 2

2nd stage (19.09)
Misha Aloyan (Novosibirsk, 1988) – Semen Stepanov (Sakha, 1988) – WO
Yevgeniy Yermakov (Izhevsk, 1988) – Vyacheslav Siverskiy (Morshansk) – 19:2
Vyacheslav Tashkarakov (Novosibirsk, 1984) – Dmitry Sotnikov (Krasnoyarsk, 1990) – 7:2
Gairbek Germakhanov (Hasavyurt, 1987) – Rinat Asadulin (Moscow, 1991) – 7:4
Georgiy Balakshin – Vladimir Gubaidullin – 7:1
Alexander Nikitin – Yevgeniy Yefremov – 2:0
Grigoriy Nikolaychuk – Alikhan Avtorkhanov – 3:2
Vladimir Nikitin – Artur Gamidullaev – RTD 2

Quarterfinals (22.09)
1. Misha Aloyan – Yevgeniy Yermakov – 8:1
2. Vyacheslav Tashkarakov – Gairbek Germakhanov – 9:1
3. Georgiy Balakshin – Alexander Nikitin – 5:1
4. Vladimir Nikitin – Grigoriy Nikolaychuk – 7:5
---------------------------------------------------------------------------------------
Bantamweight (56 kg)
1st stage (18.09)
Konstantin Bogomazov (Moscow, 1991) – Pavel Panferov (Tambov, 1991) – 8:1
Eduard Abzalimov (Chelyabinsk, 1984) – Dmitry Badmaev (Moscow, 1989) – 9:1
Ilez Kayumov (St. Petersburg, 1985) – Vasiliy Musabirov (Cheboksary, 1987) – 5:2
Magomed Kurbanov (Kaspiysk, 1990) – Mrav Azaryan (Ufa, 1987) – 4:3
Radmir Abdurakhmanov (Moscow, 1991) – Alexander Ivanenko (Buguruslan, 1988) – 3:0
Vislan Dalkhaev (Hasavyurt, 1988) – Vadim Zhelonkin (Barnaul, 1988) – 4:0
Anatoly Bokreev (Kostomuksha, 1992) – Romiru Zhushtinu (Ryazan, 1991) – 7:1
Zinat Zhandybayev (Omsk, 1980) – Vladimir Gavrilov (Moscow, 1991) – 4:3
Ruslan Kamilov (Nizhnevartovsk, 1988) – Maxim Chernikov (Usman, 1992) – TKO 2

2st stage (19.09)
Sergey Vodopyanov (Naro-Fominsk, 1987) – Ruslan Khadiev (Kazan, 1989) – 8:4
Rafik Magerramov (Krasnoyarsk, 1985) – Ilya Maximov (Komsomolsk-na-Amure, 1986) – 10:7
Dmitry Polyanskiy (Belgorod, 1989) – Roman Romanenko (Khanty-Mansiysk, 1989) – 0(+):0(-)
Konstantin Bogomazov – Evgeniy Averin (Moscow Region, 1990) – 4:0
Eduard Abzalimov – Ilez Kayumov – 13:3
Magomed Kurbanov – Radmir Abdurakhmanov – 10:2
Vislan Dalkhaev – Anatoly Bokreev – 4:0
Ruslan Kamilov – Zinat Zhandybayev – 2:1

Quarterfinals (21.09)
1. Sergey Vodopyanov – Rafik Magerramov – 5:3
2. Dmitry Polyanskiy – Konstantin Bogomazov – 16:4
3. Eduard Abzalimov – Magomed Kurbanov – 7:0
4. Vislan Dalkhaev – Ruslan Kamilov – 5:0
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Lightweight (60 kg)
1st stage (18.09)

Dorzho Dakhaev (Moscow, 1990) – Maxim Akopov (Moscow, 1990) – 11:1
Maxim Dadashev (St. Petersburg, 1990) – Vasily Yeremeev (Ufa, 1990) – 10:1
Musheg Akopyan (Naro-Fominsk, 1988) – Vladimir Tarasov (Dimitrovograd, 1990) – 6:3
Nikolay Kolesnik (Moscow, 1989) – Nikolay Kryuchkov (Buzuluk, 1989) – 11:5
Eduard Khusainov (Perm, 1988) – Madadi Nagzibekov (St. Petersburg, 1984) – 9:2
Leonid Kostylev (Oktyarbskiy, 1989) – Vyacheslav Shipunov (Biysk, 1988) – 7:4
Farid Alyoshkin (Naro-Fominsk, 1989) – Kudaybergen Akhmatbekov (Vorkuta, 1991) – 5:0
Dmitry Zinovyev (St. Petersburg, 1989) – Makhsud Ashakhanov (Argun, 1991) – 9:3
Artur Ganeev (Zlatoust, 1984) – Khasan Irgashev (Novosibirsk, 1987) – 5:0
Ildar Vaganov (St. Petersburg, 1985) – Ilya Blinnikov (Odintsovo, 1989) – 9:0
Araik Ambartsumov (Pyatigorsk, 1986) – Valery Plyaskin (Chita, 1987) – 2:0
Victor Batalov (Tyumen, 1989) – Ilyas Gudoberdov (Moscow, 1990) – 6:1
Semyon Grivachev (Korolev, 1984) – Gaidarbek Mutaev (St. Petersburg, 1987) – 10:1

2st stage (20.09)
Albert Selimov (Dagestan, 1986) – Yevgeniy Ivanov (Yekaterinburg, 1988) – 10:1
Alexander Perminov (Chita, 1985) – Dorzho Dakhaev – 6:3
Maxim Dadashev – Musheg Akopyan – 4:1
Eduard Khusainov – Nikolay Kolesnik – 12:4
Leonid Kostylev – Farid Alyoshkin – 6:0
Artur Ganeev – Dmitry Zinovyev – 4:0
Ildar Vaganov – Araik Ambartsumov – 6:0
Semyon Grivachev – Victor Batalov – 12:4

Quarterfinals (22.09)
1. Albert Selimov – Alexander Perminov – 8:0
2. Maxim Dadashev – Eduard Khusainov – 5:3
3. Leonid Kostylev – Artur Ganeev – 6:0
4. Ildar Vaganov – Semyon Grivachev – 6:2
----------------------------------------------------------------------------------------
Light Welterweight (64 kg)
1st stage (19.09)

Sergey Shigashev (Korolev, 1988) – Grigoriy Varosyan (Chelyabinks, 1990) – 10:6
Armen Zakaryan (Novosibirsk, 1989) – Mikhail Nikitin (Komsomolsk-na-Amure) – 12:0
Robert Zopunyan (Sochi, 1991) – Tigran Petrosyan (Moscow, 1986) - 8:5
Artiom Zaytsev (Zlatoust, 1988) – Danil Nasretdinov (Ufa, 1986) – 9:3
Maxim Ignatyev (Moscow/Novosibirsk Region, 1986) – Soltanbek Gurtuev (Nalchik, 1990) – 11:0
Gennady Kovalyov (Chelyabinsk, 1983) – Roman Usikov (Moscow, 1990) – 8:4
Vage Sarukhanyan (Samara, 1990) – Alexander Makarov (Saransk, 1990) – 18:1
Alexander Besputin (Krasnoyarsk, 1991) – Vladimir Magzumov (Kamensk-Uralskiy, 1982) – 12:0

2st stage (20.09)
Alexander Solyanikov (Chelyabinsk, 1982) – Artiom Sofyin (St. Petersburg, 1988) – 12:4
Alexey Zubok (Prokopyevsk, 1983) – Vladimir Sarukhanyan (Samara, 1989) – 11:3
Avak Uzlyan (Kaliningrad, 1992) – Daniil Zhuravlyov (Irkutsk, 1988) – 12:0
Abdul Gaidarbekov (Kaspiysk, 1990) – Adlan Abdurashidov (Chechnya, 1990) – 7:3
Sergey Shigashev – Armen Zakaryan – 4:0
Artiom Zaytsev – Robert Zopunyan – 7:2
Maxim Ignatyev – Gennady Kovalyov – 6:2
Alexander Besputin – Vage Sarukhanyan – 9:3

Quarterfinals (21.09)
1. Alexander Solyanikov – Alexey Zubok – 6:1
2. Avak Uzlyan – Abdul Gaidarbekov – 7:3
3. Artiom Zaytsev – Sergey Shigashev – 7:5
4. Maxim Ignatyev – Alexander Besputin – 3:2
-------------------------------------------------------------------------------------------
Welterweight (69 kg)
1st stage (17.09)

Anatoly Bogomolov (Khimki, 1987) – Vladimir Sidorov (Kaliningrad, 1990) – TKO 1
Magomed-Kamil Musaev (St. Petersburg, 1987) – Veniamin Plehov (Kopeysk, 1989) – 9:4
Yevgeniy Kochurov (Izhevsk, 1983) – Yevgeniy Koshkarov (Tobolsk, 1987) – 5:2
Alexander Klinkov (Komsomolsk-na-Amure, 1986) – Gamzat Magomedbekov (Buynaksk, 1985) – 8:2
Alexander Ukrainets (Khimki, 1988) – Oleg Liseev (Moscow, 1984) – 12:6
Alikhan Galaev (Nazran, 1990) – Oleg Ezgindarov (Rostov-na-Donu, 1986) – 0(+):0(-)
Sukhrab Shidaev (Khimki, 1986) – Alexander Ivanov (Moscow, 1985) – 5:1
Petr Khamukov (St. Petersburg, 1991) – Alexander Vasilyev (Kemerovo, 1989) – 14:3
Ramil Arazkhanov (Nizhnevartovsk, 1991) – Alexander Kosyuk (Naberezhnye Chelny, 1982) – 5:1
Alexander Kuzmin (Novosibirsk, 1989) – Anatoly Klinkov (Komsomolsk-na-Amure, 1989) – 5:1
Islam Yedisultanov (Grozny, 1985) – Zurab Betergarayev (Grozny, 1990) – TKO 2

2st stage (19.09)
Andrey Zamkovoy (Naro-Fominsk, 1987) – Artiom Zelenovskiy (Novosibirsk, 1990) – TKO 1
Ivan Klimashkin (Volgograd, 1988) – Denis Mityakin (Penza, 1987) – 6:3
David Arustamyan (Moscow, 1985) – Anatoly Bogomolov – 4:1
Magomed-Kamil Musaev – Yevgeniy Kochurov – 9:3
Alexander Klinkov – Alexander Ukrainets – 6:1
Sukhrab Shifaev – Alikhan Galaev – 7:5
Petr Khamukov – Ramil Arazkhanov – 6:0
Islam Yedisultanov – Alexander Kuzmin – 5:3

Quarterfinals (22.09)
1. Andrey Zamkovoy – Ivan Klimashkin – TKO 1
2. Magomed-Kamil Musaev – David Arustamyan – 3:2
3. Sukhrab Shidaev – Alexander Klinkov – 12:4
4. Petr Khamukov – Islam Yedisultanov – 6(+):6(-)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Middleweight (75 kg)
1st stage (17.09)

Sukhrob Sidikov (Syzran, 1989) – Movsar Yusupov (Grozny, 1987) – 2:1
Timur Kerefov (Nalchik, 1990) – Alexander Shumilov (Yekaterinburg, 1987) – 5:1
Ruben Bagdasaryan (Krasnodar, 1990) – Nizom Otazhonov (Dimitrovograd, 1989) – 5:2
Alexander Zubkov (Ulan-Ude, 1985) – Alexander Khotyantsev (Saratov, 1991) – 5:2
Maxim Koptyakov (Yugorsk, 1987) – Akroman Kodzoev (Moscow, 1990) – 7:1
Khaybulla Musalov (Moscow, 1990) – Alexey Astakhov (Izhevsk, 1983) – WO
Dmitry Bivol (St. Petersburg, 1990) – Vladimir Galchenko (Orenburg, 1987) – 10:0

2st stage (19.09)
Artiom Chebotarev (Saratov, 1988) – Apti Ustarkhanov (Kurchaloy, 1990) – 9:5
Daniil Shved (Cherepovets, 1983) – Yevgeniy Shvedenko (Krasnoyarsk, 1990) – 4:2
Gamzat Gazaliev (Naro-Fominsk, 1990) – Artiom Mokhov (Yaroslavl, 1991) – TKO 3
Alexey Kadochnikov (St. Petersburg, 1986) – Shamil Shaukhalov (Nazran, 1988) – 7:4
Maksim Gazizov (Yekaterinburg, 1984) – Sukhrob Sidikov – 10:0
Timur Kerefov – Ruben Bagdasaryan – 5:1
Maxim Koptyakov – Alexander Zubkov – 7:1
Dmitry Bivol – Khaybulla Musalov – 5:1

Quarterfinals (21.09)
1. Artiom Chebotarev – Daniil Shved – 6:1
2. Gamzat Gazaliev – Alexey Kadochnikov – 6:2
3. Maxim Gazizov – Timur Kerefov – 2:0
4. Dmitry Bivol – Maxim Koptyakov – 4:2
-----------------------------------------------------------------------------------------
Light Heavyweight (81 kg)
1st stage (17.09)

Alexander Brovkin (Ryazan, 1983) – Timur Mamasidikov (Dimitrovograd, 1989) – 7:3
Nikita Ivanov (Tambov, 1986) – Victor Lobanov (St. Petersburg, 1986) – 10:0
Denis Khamatov (Chelyabinsk, 1990) – Aliskhan Asilgov (Nazran, 1990) – 5:3
Ali Musaev (Avtury, 1990) – Nikolay Yurov (Lipetsk, 1983) – 9:4
Dmitry Zaitsev (Moscow, 1989) – Tengiz Gugunava (Yakutsk, 1982) – 4:3
Shamil Matashev (Avtury, 1990) – Dmitry Kadeikin (Lyubertsy, 1987) – 7:4
Konstantin Biryukov (Noginsk, 1988) – Yevgeniy Ryabov (Tosno, 1983) – 7:1
Alexander Moscovskiy (Kaliningrad, 1985) – Ibragim Gszangiev (Nazran, 1983) – 4:0
Pavel Bykov (Novosibirsk, 1989) – Alexey Stakanchikov (Moscow, 1985) – 7:1

2st stage (19.09)
Yegor Mekhontsev (Naro-Fominsk, 1984) – Alexey Kanunnikov (Cherepovets, 1989) – 10:0
Vladimir Shishkin (Moscow, 1991) – Marat Musin (St. Petersburg, 1986) – 7:3
Eduard Yakushev (St. Petersburg, 1988) – Roman Zlygostev (Tobolsk, 1989) – 14:0
Yevgeniy Tishchenko (Moscow, 1991) – Alexander Brovkin – 1:0
Nikita Ivanov – Denis Khamatov – 7:0
Ali Musaev – Dmitry Zaitsev – 4:2
Shamil Matashev – Konstantin Biryukov – 5:0
Pavel Bykov – Alexander Moskovskiy – TKO 2

Quarterfinals (22.09)
1. Yegor Mekhontsev – Vladimir Shishkin – TKO 2
2. Yevgeniy Tishchenko – Eduard Yakushev – 6:1
3. Nikita Ivanov – Ali Musaev – 14:4
4. Shamil Matashev – Pavel Bykov – 6:5
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Heavyweight (91 kg)
1st stage (18.09)

Sergey Butakov (Odintsovo, 1985) – Dmitry Vezhenko (Abakan, 1983) – 1:0
Pavel Nikitaev (Pushkin, 1984) – Yevgeniy Shitov (Yekateriburg, 1986) – 5:0
Arbi Madaev (Achkhoy-Martan, 1991) – Anton Sidorov (Togliatty, 1990) – 6:0

2st stage (20.09)
Artur Beterbiyev (Grozny, 1985) – Vladimir Lokaychuk (Yugorsk, 1988) – 10:4
Pavel Shulskiy (Pyatigorsk, 1989) – Yegor Yunitsin (Arkhangelsk, 1987) – 5:3
Abdulkhamid Nurmagomedov (Tambov, 1987) – Ali Magomedov (Vyborg, 1989) – 14:0
Spartak Bakhtiyarov (Kaliningrad, 1984) – Vadim Likhman (Komsomolsk-na-Amure, 1987) – 5:3
Sergey Kalchugin (Moscow, 1987) – Ivan Klimov (Omsk, 1989) – RTD 2
Alexey Yegorov (Obninsk, 1991) – Anton Kudinov (Chelyabinsk, 1982) – 6:0
Sergey Butakov – Nikita Kuzmin (Voronezh, 1987) – 7:2
Pavel Nikitaev – Arbi Madaev – 5:0

Quarterfinals (21.09)
1. Artur Beterbiyev – Pavel Shulskiy – WO
2. Abdulkhamid Nurmagomedov – Spartak Bakhtiyarov – 4(+):4(-)
3. Sergey Kalchugin – Alexey Yegorov – 10:2
4. Pavel Nikitaev – Sergey Butakov – 2:1
------------------------------------------------------------------------------------------
Super Heavyweight (91+ kg)
1st stage (18.09)

Stepan Vinnikov (Krasnoyarsk, 1990) – Alexander Grunev (Togliatty, 1991) – 7:3
Niyaz Fayzullin (Ufa, 1984) – Sergey Zhavoronkov (Yakutsk, 1988) – RTD 2
Denis Latypov (Ufa, 1990) – Nikita Stogov (Moscow, 1991) – 3:1
Alexey Zubov (Magnitogorsk, 1986) – Zelimkhan Matashev (Avtury, 1991) – 2:1
Andrey Afonin (Kursk, 1989) – Dmitry Timoshin (Voronezh, 1979) – TKO 3
Maxim Babanin (Volgograd, 1988) – Rashid Kodzoev (Nazran, 1991) – 11:1
Yevgeniy Sharaev (Novosibirsk, 1992) – Anton Funtikov (St. Petersburg, 1986) – 6:1
Shamil Gadzhiyev (Khasavyurt, 1984) – Alexey Balashov (Saratov) – TKO 3
Vitaliy Kudukhov (Moscow, 1989) – Ilya Rudenko (Ryazan, 1989) – DQ 3

2st stage (20.09)
Sergey Kuzmin (St. Petersburg, 1987) – Ilya Shitikov (Pskov, 1987) – WO
Sergo Pogosyan (Ivanovo, 1989) – Andrey Volkov (Novorossiysk, 1988) – 7:4
Gadzhi Murtazaliev (Odintsovo, 1988) – Abubakar Sharipov (Noginsk, 1990) – TKO 2
Magomed Omarov (Kaspiysk, 1989) – Stepan Vinnikov – 8:1
Niyaz Fayzullin – Denis Latypov – 5:2
Andrey Afonin – Alexey Zubov – 6:1
 Maxim Babanin – Yavgeniy Sharaev – 7:2
Vitaly Kudukhov – Shamil Gadzhiyev – KO 1

Quarterfinals (21.09)
1. Sergey Kuzmin – Sergo Pogosyan – WO
2. Magomed Omarov – Gadzhi Murtazaliyev – 10:1
3. Niyaz Fayzullin – Andrey Afonin – 11:4
4. Vitaly Kudukhov – Maxim Babanin – 4:2

Tags:
User Comments and Feedback (Register For Free To Comment) Post a Comment - View More User Comments (0)
Top Headlines Gabe Rosado Vs. Luis Arias - LIVE BoxingScene Scorecard Miller-Dinu Undercard Results From Mulvane, Kansas Kerman Lejarraga Knocks Frankie Gavin Out in Fourth Round Harley Benn Gets Win, Moves To 5-0 In Brentwood Michael Dutchover Takes Out Ruben Tamayo in Three Rounds Liam Taylor Beats Tyrone Nurse, Moves Closer To British Title Cornflake Beats Arnaoutis, Driven To Be 'World-Class-Level Fighter' Luis Coria Faces Stiff Test in Thomas Valdez in Arizona Jarrell Miller: Deontay Wilder Might Knock Tyson Fury's Head Off! Spence, Crawford Trade Heated Words - Agree on $1 Million Bet Chordale Booker Ready To Show He's 'The Gift' in North Carolina Kerman Lejarraga Will Become a Huge Attraction, Says DiBella Promoter: Dinu's A Top-10 Heavyweight; Toughest Fight For Miller Omar Figueroa Craves Errol Spence Rematch in The Future Jarrell Miller: I'll Impose Will On Dinu & Get Him Out Of There Photos: Maurice Hooker Breaks Down, Stops Alex Saucedo Lennox Lewis: Wilder-Fury Will NOT Look Like Klitschko-Fury Daily Bread Mailbag: Spence-Garcia, Mayweather, Usyk, More Photos: Kavaliauskas in Line For Crawford After Arriaza KO Win Frank Warren Discusses a Big December For British Boxing Chael Sonnen Cautions of Mayweather-Nasukawa Double Cross Arum: We're Going To Look Very Closely at Crawford-Kavaliauskas Whyte Warns: Joshua Will Get a "Whooping" When Time Comes Kavaliauskas: I'm Ready To Fight Terence Crawford Next! Terence Crawford, Errol Spence Meet Face To Face in Oklahoma Maurice Hooker Gets Off The Floor To Batter, Stop Alex Saucedo Maurice Hooker vs. Alex Saucedo - LIVE BoxingScene Scorecard Jaron Ennis Blasts Out Ray Serrano in Two Rounds Kavaliauskas Knocks Out Arriaza In Third; Wants Crawford Next Sam Teah Hurts Kenneth Sims, Decisions Him Over Eight Andrew Moloney vs. Cris Paulino on December 14 in Perth Arnold Khegai Drops, Decisions a Tough Jorge Diaz Wilder: If Fury Tries To Rough Me Up - I'll Be His Worst Nightmare Callum Smith More Than Willing To Fight Andre Ward in May Luis Ortiz Vows To Make Kauffman Pay For 'Cheater' Comments Photos: Nico Hernandez Ready For Hometown Clash Top Rank VP: Arriaza is Measuring Stick Bout For Kavaliauskas Photos: Gabe Rosado, Luis Arias - Get Tense at Weigh-In Photos: Brandon Rios, Ramon Alvarez - Ready For War in Kansas Photos: Claressa Shields, Hannah Rankin - Trade Heated Words
Advertisement

Latest Active Forum Threads
Advertisement
Advertisement