Starting tonight and all weekend, anybody?
Announcement
Collapse
No announcement yet.
What is this weekends upcoming fight schedule?
Collapse
-
Friday, July 18, 2014
TBS - Portopia Hotel, Kobe, Hyogo, Japan
Zolani Tete (18-3) vs Teiru Kino****a (19-0-1)
~ vacant IBF super flyweight title
Shinichiro Morikawa (15-4-1) vs Ryota Kihara (6-8-4)
Yubon Kim (10-4) vs Yuta Mutsada (9-10-2)
Fox Sports 1, 10PM - Longshoremen's Hall, San Francisco, California, USA
Mercito Gesta (27-1-1) vs Luis Arceo (28-12-4)
Jonathan Chicas (13-1) vs Emmanuel Robles (10-0-1)
Andy Vences (7-0) vs Erick Aguirre (4-4-1)
Ricardo Pinell (8-1-1) vs Jamal Harris (5-9-4)
Arturo Quintero (15-4-1) vs Mario Hermosillo (12-13-4)
Taishan Dong (debut) vs Alex Rozman (2-6)
Laura Deanovic (1-5) vs Celene Roman (3-1-2)
Fabian Melendez (debut) vs Payton Boyea (0-4)
Benjamin Briceno (3-1) vs Walter Melchor Santibanes (4-2)
Joel Slapno (debut) vs Jesus Sanchez (debut)
ESPN 2, 8PM - Paramount Theatre, Huntington, New York, USA
Karim Mayfield (18-1-1) vs Emmanuel Taylor (17-2)
Cletus Seldin (13-0) vs Bayan Jargal (17-5-3)
Naim Terbunja (7-0) vs Jason Escalera (13-2-1)
Anthony Karperis (6-2) vs Ariel Duran (7-6-1)
Wendy Toussaint (4-0) vs Courtney Pennington (7-0-1)
Azteca America, 11PM - Hipódromo Caliente, Arena Tecate, Tijuana, Baja California, Mexico
Jose Cayetano (16-2) vs Dennis Contreras (19-2)
Jose Galvez (8-1-1) vs Julio Paz (5-6-1)
Abraham Rodriguez (7-0) vs Felix Rubio (3-7-1)
Jorge de Alba (12-0-1) vs TBA
Ricardo Martinez (4-0) vs TBA
Telemundo, 11.30PM - Kissimmee Civic Center, Kissimmee, Florida, USA
Jonathan Vidal (17-2) vs Juan Kantun (21-6-3)
Emmanuel de Jesus (10-0) vs TBA
Raymond Biggs, Jr. (10-0) vs TBA
Byron Santiago (debut) vs TBA
TyC Sports, 10PM - Club Social y Cultural El Cruce, Malvinas Argentinas, Buenos Aires, Argentina
Cristian Medina (9-1-1) vs Mariano Diaz Strunz (12-9-1)
Juan Cuellar (8-6-1) vs David Romero (8-3)
Julieta Cardozo (4-0) vs Maria Roman (1-3)
Jorge Ibanez (4-0) vs TBA
Abel Tapia (debut) vs Ramon Medina (1-2)
Saturday, July 19, 2014
Boxnation, 9AM - Cotai Arena, Venetian Resort, Macao, Macao S.A.R., China
(replay on Unimas, 11PM)
Guillermo Rigondeaux (13-0) vs Sod Kokietgym (63-2-1)
(WBA/WBO super bantamweight titles)
Brian Viloria (33-4) vs Jose Alfredo Zuniga (11-5-1)
(Replay HBO2, 5PM)
Zou Shiming (4-0) vs Luis de la Rosa (23-3-1)
Gilberto Ramirez Sanchez (28-0) vs Junior Talipeau (20-2-1)
Rex Tso (13-0) vs John Bajawa (12-6)
Ik Yang (15-0) vs Rachamongkol Sor Pleonchit (14-8)
Mark Anthony Geraldo (30-4-3) vs TBA
Egor Mekhontsev (3-0) vs Mike Mirafuente (2-0)
Kuok Kun Ng (4-0) vs Beau O’Brien (4-0-1)
TyC Sports, 11PM - Villa La Ñata Sporting Club, Benavídez, Buenos Aires, Argentina
Victor Ramirez (19-2) vs Deon Elam (13-1)
Brian Castano (7-0) vs Sebastian Lujan (42-8-2)
Alan Castano (3-0) vs Omar Correa (1-0-1)
Marcelo Coceres (13-0-1) vs TBA
Ruben Lopez (6-2-2) vs Roberto Rojas (5-7-1)
Televisa, 10.30PM - Centro de Convenciones Azul, Ixtapa Zihuatanejo, Guerrero, Mexico
Nery Saguilan (29-4-1) vs Seiichi Okada (18-4)
Silvia Torres (3-0) vs TBA
Arturo Santos Reyes (17-3) vs Jairo Hernandez (10-6)
Diego Cruz (9-0) vs Miguel Angel Vazquez (6-0)
Marcos Villasana, Jr. (12-4) vs TBA
Enrique Angeles (6-1) vs TBA
Comment
-
Originally posted by Greg House View PostFriday, July 18, 2014
TBS - Portopia Hotel, Kobe, Hyogo, Japan
Zolani Tete (18-3) vs Teiru Kino****a (19-0-1)
~ vacant IBF super flyweight title
Shinichiro Morikawa (15-4-1) vs Ryota Kihara (6-8-4)
Yubon Kim (10-4) vs Yuta Mutsada (9-10-2)
Fox Sports 1, 10PM - Longshoremen's Hall, San Francisco, California, USA
Mercito Gesta (27-1-1) vs Luis Arceo (28-12-4)
Jonathan Chicas (13-1) vs Emmanuel Robles (10-0-1)
Andy Vences (7-0) vs Erick Aguirre (4-4-1)
Ricardo Pinell (8-1-1) vs Jamal Harris (5-9-4)
Arturo Quintero (15-4-1) vs Mario Hermosillo (12-13-4)
Taishan Dong (debut) vs Alex Rozman (2-6)
Laura Deanovic (1-5) vs Celene Roman (3-1-2)
Fabian Melendez (debut) vs Payton Boyea (0-4)
Benjamin Briceno (3-1) vs Walter Melchor Santibanes (4-2)
Joel Slapno (debut) vs Jesus Sanchez (debut)
ESPN 2, 8PM - Paramount Theatre, Huntington, New York, USA
Karim Mayfield (18-1-1) vs Emmanuel Taylor (17-2)
Cletus Seldin (13-0) vs Bayan Jargal (17-5-3)
Naim Terbunja (7-0) vs Jason Escalera (13-2-1)
Anthony Karperis (6-2) vs Ariel Duran (7-6-1)
Wendy Toussaint (4-0) vs Courtney Pennington (7-0-1)
Azteca America, 11PM - Hipódromo Caliente, Arena Tecate, Tijuana, Baja California, Mexico
Jose Cayetano (16-2) vs Dennis Contreras (19-2)
Jose Galvez (8-1-1) vs Julio Paz (5-6-1)
Abraham Rodriguez (7-0) vs Felix Rubio (3-7-1)
Jorge de Alba (12-0-1) vs TBA
Ricardo Martinez (4-0) vs TBA
Telemundo, 11.30PM - Kissimmee Civic Center, Kissimmee, Florida, USA
Jonathan Vidal (17-2) vs Juan Kantun (21-6-3)
Emmanuel de Jesus (10-0) vs TBA
Raymond Biggs, Jr. (10-0) vs TBA
Byron Santiago (debut) vs TBA
TyC Sports, 10PM - Club Social y Cultural El Cruce, Malvinas Argentinas, Buenos Aires, Argentina
Cristian Medina (9-1-1) vs Mariano Diaz Strunz (12-9-1)
Juan Cuellar (8-6-1) vs David Romero (8-3)
Julieta Cardozo (4-0) vs Maria Roman (1-3)
Jorge Ibanez (4-0) vs TBA
Abel Tapia (debut) vs Ramon Medina (1-2)
Saturday, July 19, 2014
Boxnation, 9AM - Cotai Arena, Venetian Resort, Macao, Macao S.A.R., China
(replay on Unimas, 11PM)
Guillermo Rigondeaux (13-0) vs Sod Kokietgym (63-2-1)
(WBA/WBO super bantamweight titles)
Brian Viloria (33-4) vs Jose Alfredo Zuniga (11-5-1)
(Replay HBO2, 5PM)
Zou Shiming (4-0) vs Luis de la Rosa (23-3-1)
Gilberto Ramirez Sanchez (28-0) vs Junior Talipeau (20-2-1)
Rex Tso (13-0) vs John Bajawa (12-6)
Ik Yang (15-0) vs Rachamongkol Sor Pleonchit (14-8)
Mark Anthony Geraldo (30-4-3) vs TBA
Egor Mekhontsev (3-0) vs Mike Mirafuente (2-0)
Kuok Kun Ng (4-0) vs Beau O’Brien (4-0-1)
TyC Sports, 11PM - Villa La Ñata Sporting Club, Benavídez, Buenos Aires, Argentina
Victor Ramirez (19-2) vs Deon Elam (13-1)
Brian Castano (7-0) vs Sebastian Lujan (42-8-2)
Alan Castano (3-0) vs Omar Correa (1-0-1)
Marcelo Coceres (13-0-1) vs TBA
Ruben Lopez (6-2-2) vs Roberto Rojas (5-7-1)
Televisa, 10.30PM - Centro de Convenciones Azul, Ixtapa Zihuatanejo, Guerrero, Mexico
Nery Saguilan (29-4-1) vs Seiichi Okada (18-4)
Silvia Torres (3-0) vs TBA
Arturo Santos Reyes (17-3) vs Jairo Hernandez (10-6)
Diego Cruz (9-0) vs Miguel Angel Vazquez (6-0)
Marcos Villasana, Jr. (12-4) vs TBA
Enrique Angeles (6-1) vs TBA
Comment
Comment